Śpiączka – czy istnieje „Budzik” dla dorosłych?
W ostatnim czasie temat śpiączek stał się bardzo popularny i medialny. Pojawiło się wiele głosów w dyskusji na ten temat, jak również wiele informacji o konieczności stworzenia „Kliniki Budzik” dla dorosłych. Niestety NFZ , jak dotąd, nie finansuje rehabilitacji tak ciężkich pacjentów, co więc dzieje się z nimi obecnie?
PCRF od prawie 10 lat zajmuje się pacjentami po ciężkich urazach czaszkowo-mózgowych, przyjmuje pacjentów bezpośrednio z oddziałów OIOM, w większości przebywających w stanach śpiączki mózgowej. Największą grupę pacjentów przyjmowanych do PCRF stanowią osoby młode, pomiędzy 18 a 30 rokiem życia.
Z pośród tych pacjentów wybudziliśmy już kilkanaście osób stosując własny model postępowania terapeutycznego. Mamy dobrze skalkulowane koszty jakie trzeba ponieść, aby sprawnie i skutecznie oddziaływać na chorych przebywających w stanie śpiączki. Jedynym problemem naszego podmiotu leczniczego jest to, że nie mamy kontraktu
z NFZ i wówczas już nikogo nie interesuje fakt wybudzenia czy powrotu do aktywności życia codziennego. Jednak w zamian za to nasi pacjenci otrzymują duże wsparcie finansowe od wielu fundacji i instytucji pożytku publicznego. W większości przypadków natomiast, wykładają pieniądze z własnych budżetów na kosztowną i długotrwałą rehabilitację. Zatrważający jest fakt nie płacenia bezspornie za leczenie pieniędzy przez ubezpieczycieli z OC sprawcy. Sprawy toczą się latami i tylko dzięki skuteczności takich firm jak Votum S.A może dojść do wypłaty środków. Alternatywą dla tych pacjentów pozostają w Polsce Zakłady Opieki Leczniczej nastawione głównie na pielęgnację chorych.
Polskie Centrum Rehabilitacji Funkcjonalnej Votum poszerzając swój warsztat terapeutyczny pod kątem wybudzeń ze śpiączki zawarło umowę współpracy z doktorem Markiem Binderem, Uniwersytet Jagielloński, Instytut Psychologii, kierownikiem projektu „Zastosowanie EEG do diagnozy świadomości u pacjentów po ciężkich urazach mózgu”, finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki (UMO-2013/11/B/HS6/01242).
Zważywszy na wspólne zainteresowanie problematyką diagnozy świadomości u pacjentów po ciężkich urazach mózgu PCRF „VOTUM” postanawiło wesprzeć realizację wyżej wymienionego projektu.
W ramach wsparcia Polskie Centrum Rehabilitacji Funkcjonalnej deklaruje pomoc polegającą na umożliwieniu wykonania badań naukowych z udziałem pacjentów po ciężkich urazach mózgu przebywających na terenie placówki. Badania będą polegać na pomiarze aktywności mózgu za pomocą elektroencefalografu oraz na wykonaniu badania klinicznego za pomocą skali wychodzenia ze śpiączki. W miarę swoich możliwości Centrum dołoży starań, aby każdy z pacjentów był przebadany dwukrotnie
w odstępie półrocznym.
Wszystkich chętnych opiekunów pacjentów przebywających w ciężkim stanie bez kontaktu lub z kontaktem ograniczonym zapraszamy do współpracy.
Prezes
Paweł Adamkiewicz
No Comments
Sorry, the comment form is closed at this time.