a

Polskie Centrum Rehabilitacji Funkcjonalnej VOTUM

Tel.: 12 264 80 35

Adres: ul. Golikówka 6, 30-723 Kraków

Ostatnie wpisy

Poniedziałek - Piątek 07:00 - 19:00

Sobota - 08:00-14:00

12 264 80 35

biuro@pcrf.pl

Tarnów ul. Okrężna 1

793 770 321

Sawice, Sawice Wieś 19

500 039 911

Rehabilitacja

Dział fizjoterapii zajmuje się indywidualnym podejściem terapeutycznym do pacjentów z różnym zakresem schorzeń. W tym dziale pracuje zespół wyszkolonych i w różnym stopniu doświadczonych fizjoterapeutów. To co ich cechuje to wzajemna współpraca oraz analiza każdego problemu pacjenta. Niejednokrotnie w zależności od stopnia uszkodzenia w czasie jednej godziny terapii z pacjentem pracuje dwóch lub nawet trzech fizjoterapeutów. Takie możliwości zawsze pozytywnie wpływają na postęp w powrocie do niezależności w życiu codziennym.

 

Celem fizjoterapii ambulatoryjnej jest indywidualne podejście terapeutyczne do pacjentów z różnego rodzaju schorzeniami. Zapraszamy do skorzystania z wiedzy i doświadczenia naszego zespołu wyszkolonych fizjoterapeutów, którzy dzięki wzajemnej współpracy oraz ciepłej atmosferze pomagają w następujących przypadkach:  

  • pacjentom ze schorzeniami centralnego i obwodowego układu nerwowego, np. po udarach, urazach rdzenia kręgowego,
  • pacjentom ze schorzeniami ortopedycznymi, po kontuzjach, uszkodzeniach więzadłowych, skręceniach, przeciążeniach, naderwaniach, zerwaniach, naciągnięciach, z bólami kręgosłupa, bólami głowy, dyskopatiami,
  • dzieciom głównie z wadami postawy np. skoliozą, płaskostopiem, koślawością kolan oraz stóp, obniżonym lub podwyższonym napięciem mięśniowym,
  • kobietom w ciąży w ramach przygotowania do porodu, a także powrotu do formy po ciąży,
  • osobom, których celem jest bezpieczne i efektywne budowanie optymalnej formy pod okiem profesjonalnego trenera personalnego, z wykorzystaniem naszej Strefy Treningu wyposażonej w: gryfy, bumpery, box Crossfit, TRX, Bosu, gumy, rollery, piłki lekarskie, piłki fitball, bieżnię, orbitrek oraz rower stacjonarny,
  • pacjentom po przebyciu COVID-19, wymagającym pilnego rozpoczęcia kompleksowej rehabilitacji pulmonologicznej w celu pełnego powrotu do zdrowia.
  •  

 

MOWA TO NASZE OKNO NA ŚWIAT. POZWÓLMY JE OTWORZYĆ…

Poradnia logopedyczna działająca przy PCRF ze względu bardzo dużą liczbę pacjentów mających problem z połykaniem i karmieniem doustnym oraz przywracaniem oddychania drogą fizjologiczną wydzieliła odrębną jednostkę terapeutyczną nazwaną „terapią dysfagii”. Oddzielnie zajmujemy się komunikacją, czyli terapią m.in. zaburzeń o typie afazji lub dyzartrii. Osobna grupa ćwiczeń jest ujęta w ramach terapii regulacyjnej w obszarze ustno-twarzowym metodą Castillo Moralesa. Mamy również ofertę terapeutyczną skierowaną do dzieci.

poradnia logopedyczna
Logopedia – terapia dysfagii
Praca koncentruje się na zagadnieniach związanych z podstawowym funkcjonowaniem obszaru ustno-twarzowego (oddychaniem, poborem pokarmu, mimiką), co jest jednym z bazowych czynników dla mowy. Prowadzone są m.in. różnorodne fizyczne ćwiczenia w obszarze ustno-twarzowym, próby ponownej adaptacji do oddechu fizjologicznego przez górne drogi oddechowe u pacjentów z rurkami tracheostomijnymi, czynności związane z utrzymaniem higieny jamy ustnej oraz stymulacja odżywiania drogą ustną.

Logopedia – terapia komunikacji
To oferta zarówno dla osób mówiących, jak i tych, u których brak ekspresji werbalnej. Prowadzona jest terapia afazji, pragnozji, otępienia i dyzartrii.  U osób o niejednoznacznej diagnozie lub w złożonych zaburzeniach mowy praca ma na celu poszukiwanie i poszerzanie możliwości kontaktu chorych z otoczeniem. Prowadzone są różnorodne działania stymulacyjne (m.in. stymulacja polisensoryczna, ćwiczenia dłoni, elementy muzykoterapii czy bierna stymulacja językowa i poznawcza) oraz komunikacja wspomagająca/alternatywna z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu.

Logopedia – terapia metodą C. Moralesa
Praca dotyczy regulacji nerwowo-mięśniowej  w obszarze ustno-twarzowym. Szczegółowe cele terapeutyczne to np.

  • ułatwienie domykania ust,
  • prawidłowe ustawienie żuchwy względem szczęki,
  • normalizacja napięcia mięśni języka, warg, policzków,
  • zahamowanie lub zmniejszenie nadmiernego ślinienia,
  • uaktywnienie lub polepszenie funkcji pokarmowych takich jak ssanie, gryzienie,żucie i połykanie,
  • poprawa artykulacji,
  • regulacja zaburzeń oddychania.

Logopedia – terapia dla dzieci
W tym zakresie oferujemy zajęcia skierowane do dzieci obejmującą wczesną interwencję logopedyczna; terapię wyrównywania deficytów rozwojowych (seplenienie, rotacyzm, oraz inne nieprawidłowości wymowy), wczesną naukę czytania, terapię niedokształcenia mowy o typie afazji oraz innych zaburzeń porozumiewania się (autyzm, MPD, zespoły genetyczne), terapię wad rozszczepowych.

Rodzaj zajęć oraz ich częstotliwość jest indywidualnie dostosowywana do aktualnych potrzeb oraz możliwości Pacjenta.

poradnia neuropsychologiczna
Diagnoza neuropsychologiczna:

  • ocena procesów poznawczych (pamięci, uwagi, myślenia i funkcji wykonawczych, procesów mowy, funkcji wzrokowo- przestrzennych) u pacjentów z podejrzeniem lub uszkodzeniem mózgu w wyniku urazów czaszkowo- mózgowych, udarów, procesów otępiennych, guzów mózgu, chorób zwyrodnieniowych oun.
  • ocena zaburzeń emocjonalnych, zmian osobowościowych związanych z uszkodzeniem mózgu.

Rehabilitacja neuropsychologiczna:

  • usprawnianie zaburzonych funkcji poznawczych – wykorzystywanie metod komputerowych,
  • psychoterapia,
  • poradnictwo i psychoedukacja,
  • pomoc rodzinie.

Diagnoza psychologiczna (również dla potrzeb orzecznictwa):

  • ocena sprawności intelektualnej,
  • ocena funkcjonowania poznawczego i emocjonalnego.

 

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. Wspólnie łatwiej będzie osiągnąć sukces ?

Gabriela Mielniczek
Kierownik ds Rehabilitacji ambulatoryjnej
gabriela.mielniczek@pcrf.pl