a

Polskie Centrum Rehabilitacji Funkcjonalnej VOTUM

Tel.: 12 264 80 35

Adres: ul. Golikówka 6, 30-723 Kraków

Ostatnie wpisy

Poniedziałek - Piątek 07:00 - 19:00

Sobota - 08:00-14:00

12 264 80 35

biuro@pcrf.pl

Tarnów ul. Okrężna 1

793 770 321

Sawice, Sawice Wieś 19

500 039 911

PCRF VOTUM budzi pacjentów ze śpiączki

PCRF VOTUM budzi pacjentów ze śpiączki

Szanowni Państwo,

dla zespołu Polskiego Centrum Rehabilitacji Funkcjonalnej VOTUM S.A. lipiec 2014 r. był miesiącem niezwykle ważnym, czasem przełomów i sukcesów. Wszystko to za sprawą wyjątkowych pacjentów – Rafała i Zbyszka, którzy w naszym ośrodku zostali wybudzeni ze śpiączki.

Scenariusz tych dwóch przypadków jest bardzo podobny. Obaj mężczyźni trafili do szpitali (jeden w Szczecinie, drugi w Krakowie) z rozległymi obrażeniami powstałymi na skutek wypadków komunikacyjnych. Po akcji ratunkowej zostali przeniesieni na odziały intensywnej terapii, a stamtąd – po ustabilizowaniu funkcji życiowych, choć wciąż w stanie wegetatywnym – skierowani bezpośrednio do PCRF. Od tego momentu rozpoczęła się żmudna praca sztabu specjalistów z Krakowa nad wybudzeniem pacjentów. Batalia zakończona sukcesem.

Codzienna stymulacja, odpowiednie pozycjonowanie, pionizacja oraz ogromne zaangażowanie rodzin pacjentów przynoszą oczekiwane rezultaty. W przypadku obu mężczyzn nie możemy już powiedzieć, że są w stanie wegetatywnym. Pacjenci zaczynają spełniać polecenia, samodzielnie połykać, reagują na otoczenie. Trudno jest ocenić, do jakiej sprawności dojdą finalnie, ale jedno jest pewne – zostali wybudzeni ze śpiączki. I to w niespełna trzy miesiące.

Tak przeprowadzony proces leczenia był możliwy za sprawą istotnych zmian organizacyjnych w Polskim Centrum Rehabilitacji Funkcjonalnej. Już od stycznia 2014 roku, w oparciu o nasze wieloletnie doświadczenie, pracowaliśmy nad ofertą dla pacjentów będących w stanie wegetatywnym. Założenia programowe skoncentrowały się na wybudzaniu ze śpiączki, na tym polu bowiem poszczycić się możemy wieloma sukcesami. W maju br. PCRF uzyskało pozytywną decyzję sanepidu w zakresie utworzenia zakładu rehabilitacji leczniczej z łóżkami stacjonarnymi i zostało wpisane do rejestru podmiotów leczniczych. Wówczas przystąpiliśmy do zintensyfikowanych działań. Po wyposażeniu placówki w niezbędny sprzęt oraz dobraniu odpowiedniego zespołu specjalistów, wyszliśmy z kompleksową ofertą rehabilitacyjną dla pacjentów w stanie wegetatywnym do oddziałów intensywnej terapii z terenu całej Polski. Odzew był niemal natychmiastowy.

Niestety i w tej beczce miodu znajduje się łyżka dziegciu. Trzy turnusy rehabilitacyjne to ogromne koszty, z którymi zmierzyć się muszą rodziny pacjentów, zakłady ubezpieczeń, a niekiedy również organizacje pożytku publicznego. Na chwilę obecną bowiem w ramach NFZ szanse na wybudzenie mają tylko dzieci. Nasi pacjenci – obaj ponad dwudziestoletni – nie mieliby szansy na finansowanie terapii z Narodowego Funduszu Zdrowia. Tymczasem działać trzeba bez zbędnej zwłoki. Tym razem udało się w krótkim czasie pozyskać fundusze z innych źródeł i pacjenci ci dostali drugą szansę. Drżymy o los kolejnych, którzy będą zmuszeni zmierzyć się z tym problemem.

Przykład Rafała i Zbyszka oraz wielu innych pacjentów na przestrzeni 6 lat naszej działalności utwierdzają nas w przekonaniu o słuszności podejmowanych kroków i prawidłowym kierunku rozwoju Polskiego Centrum Rehabilitacji Funkcjonalnej VOTUM. Tak naprawdę każdy dzień przynosi małe i większe sukcesy naszych pacjentów. Wspólnymi siłami stawiamy milowe kroki. Mamy nadzieję informować o nich Państwa coraz częściej.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.