27 maja 2022

PCRF VOTUM budzi pacjentów ze śpiączki

Szanowni Państwo,

dla zespołu Polskiego Centrum Rehabilitacji Funkcjonalnej VOTUM S.A. lipiec 2014 r. był miesiącem niezwykle ważnym, czasem przełomów i sukcesów. Wszystko to za sprawą wyjątkowych pacjentów – Rafała i Zbyszka, którzy w naszym ośrodku zostali wybudzeni ze śpiączki.

Scenariusz tych dwóch przypadków jest bardzo podobny. Obaj mężczyźni trafili do szpitali (jeden w Szczecinie, drugi w Krakowie) z rozległymi obrażeniami powstałymi na skutek wypadków komunikacyjnych. Po akcji ratunkowej zostali przeniesieni na odziały intensywnej terapii, a stamtąd – po ustabilizowaniu funkcji życiowych, choć wciąż w stanie wegetatywnym – skierowani bezpośrednio do PCRF. Od tego momentu rozpoczęła się żmudna praca sztabu specjalistów z Krakowa nad wybudzeniem pacjentów. Batalia zakończona sukcesem.

Codzienna stymulacja, odpowiednie pozycjonowanie, pionizacja oraz ogromne zaangażowanie rodzin pacjentów przynoszą oczekiwane rezultaty. W przypadku obu mężczyzn nie możemy już powiedzieć, że są w stanie wegetatywnym. Pacjenci zaczynają spełniać polecenia, samodzielnie połykać, reagują na otoczenie. Trudno jest ocenić, do jakiej sprawności dojdą finalnie, ale jedno jest pewne – zostali wybudzeni ze śpiączki. I to w niespełna trzy miesiące.

Tak przeprowadzony proces leczenia był możliwy za sprawą istotnych zmian organizacyjnych w Polskim Centrum Rehabilitacji Funkcjonalnej. Już od stycznia 2014 roku, w oparciu o nasze wieloletnie doświadczenie, pracowaliśmy nad ofertą dla pacjentów będących w stanie wegetatywnym. Założenia programowe skoncentrowały się na wybudzaniu ze śpiączki, na tym polu bowiem poszczycić się możemy wieloma sukcesami. W maju br. PCRF uzyskało pozytywną decyzję sanepidu w zakresie utworzenia zakładu rehabilitacji leczniczej z łóżkami stacjonarnymi i zostało wpisane do rejestru podmiotów leczniczych. Wówczas przystąpiliśmy do zintensyfikowanych działań. Po wyposażeniu placówki w niezbędny sprzęt oraz dobraniu odpowiedniego zespołu specjalistów, wyszliśmy z kompleksową ofertą rehabilitacyjną dla pacjentów w stanie wegetatywnym do oddziałów intensywnej terapii z terenu całej Polski. Odzew był niemal natychmiastowy.

Niestety i w tej beczce miodu znajduje się łyżka dziegciu. Trzy turnusy rehabilitacyjne to ogromne koszty, z którymi zmierzyć się muszą rodziny pacjentów, zakłady ubezpieczeń, a niekiedy również organizacje pożytku publicznego. Na chwilę obecną bowiem w ramach NFZ szanse na wybudzenie mają tylko dzieci. Nasi pacjenci – obaj ponad dwudziestoletni – nie mieliby szansy na finansowanie terapii z Narodowego Funduszu Zdrowia. Tymczasem działać trzeba bez zbędnej zwłoki. Tym razem udało się w krótkim czasie pozyskać fundusze z innych źródeł i pacjenci ci dostali drugą szansę. Drżymy o los kolejnych, którzy będą zmuszeni zmierzyć się z tym problemem.

Przykład Rafała i Zbyszka oraz wielu innych pacjentów na przestrzeni 6 lat naszej działalności utwierdzają nas w przekonaniu o słuszności podejmowanych kroków i prawidłowym kierunku rozwoju Polskiego Centrum Rehabilitacji Funkcjonalnej VOTUM. Tak naprawdę każdy dzień przynosi małe i większe sukcesy naszych pacjentów. Wspólnymi siłami stawiamy milowe kroki. Mamy nadzieję informować o nich Państwa coraz częściej.