a

Polskie Centrum Rehabilitacji Funkcjonalnej VOTUM

Tel.: 12 264 80 35

Adres: ul. Golikówka 6, 30-723 Kraków

Ostatnie wpisy

Poniedziałek - Piątek 07:00 - 19:00

Sobota - 08:00-14:00

12 264 80 35

biuro@pcrf.pl

Tarnów ul. Okrężna 1

793 770 321

Sawice, Sawice Wieś 19

500 039 911

Pielęgnacja pacjenta

„Są takie chwile, kiedyś czyjaś pomocna dłoń jest niezbędna, czyjaś obecność jest ratunkiem, wybawieniem, otuchą, pocieszeniem. Jak dobrze, że jest ktoś, do kogo możesz zwrócić się o pomoc. Jak dobrze, że ty jesteś, by komuś przyjść z pomocą, po prostu przy nim być, gdy tego potrzebuje. Jak dobrze, że jesteś…” – Małgorzata Stolarska

pielęgnacja pacjenta
Jednym z ważnych celów jaki stawiamy sobie w PCRF jest prawidłowa opieka i pielęgnacja pacjenta. Odpowiednia pomoc i pielęgnacja w początkowym etapie po każdym incydencie, a zwłaszcza urazie wielonarządowym może być zbawienna w powrocie do niezależności w życiu codziennym. Brak odpowiedniej pomocy w skrajnych przypadkach prowadzi do powstania mnogich patologii a co za tym idzie również śmierci. Wypadek lub każdy inny incydent, który kończy się ciężkim stanem pacjenta wywołuje ogromny stres dla całej rodziny. W początkowym etapie pacjent jest pod opieką Intensywnej terapii lub na innym oddziale pod opieka specjalistów. Wielokrotnie zauważamy, że pielęgnacja pacjenta właśnie tam nie jest odpowiednia, co może skutkować odleżynami, zapaleniami płuc, zakażeniami lub problemami gastrycznymi. Nie wynika to z braku doświadczenia personelu medycznego, ale dostępności do niego. Dlatego też w PCRF aby uniknąć podobnych problemów i zwiększyć szansę na prawidłowy proces leczenia przyjmujemy pacjentów wraz z opiekunami. Od samego początku zespół pielęgniarski naszego ośrodka koncentruje się nad edukacją opiekunów w zakresie pielęgnacji pacjenta, odsysania , karmienia oraz częstych zmianach pozycji. Pielęgniarki uczą jak myć, jak pielęgnować i zabezpieczać skórę. Fizjoterapeuta uczy opiekunów jak układać pacjenta aby nie namnażać patologii oraz jak prawidłowo wykonywać transfer. Rodziny pacjentów uczestniczą również w terapii aby wiedzieć na co należy zwracać uwagę.

Przez te wszystkie oddziaływania minimalizujemy strach przed zabraniem swojego podopiecznego do domu i zajmowanie się nim samodzielnie. Z naszej kilkuletniej praktyki wynika, że obecność rodziny przy pacjencie minimalizuje tworzenie się odleżyn oraz ryzyko związane z zachłyśnięciem czy innym incydentem, który może nie być zbyt szybko zauważony przez personel medyczny. Każdy opiekun podpisuje w PCRF stosowne oświadczenie, że został przeszkolony w zakresie pielęgnacji i stosowania pozycji złożeniowych. Wiele przypadków wskazuje na fakt, że po okresie czasem jednego miesiąca opiekun staje się profesjonalną pielęgniarką oczywiście w specyficznym zakresie.

Każdy opiekun pacjenta w PCRF dostanie odpowiednią dawkę wiedzy i umiejętności, aby bez żadnego ryzyka zajmować się swoim podopiecznym w warunkach domowych. To ma również duże przełożenie ekonomiczne.

Prezes PCRF VOTUM
Paweł Adamkiewicz