a

Polskie Centrum Rehabilitacji Funkcjonalnej VOTUM

Tel.: 12 264 80 35

Adres: ul. Golikówka 6, 30-723 Kraków

Ostatnie wpisy

Poniedziałek - Piątek 07:00 - 19:00

Sobota - 08:00-14:00

12 264 80 35

biuro@pcrf.pl

Tarnów ul. Okrężna 1

793 770 321

Sawice, Sawice Wieś 19

500 039 911

Nowa usługa w PCRF! Sucha Igłoterapia punktów spustowych

Nowa usługa w PCRF! Sucha Igłoterapia punktów spustowych

Sucha Igłoterapia punktów spustowych

Sucha Igłoterapia (dry needling) to jedna z najbardziej efektywnych i skutecznych technik leczenia bólu mięśniowo-powięziowego. Suche igłowanie wykorzystuje cienkie igły akupunkturowe, które wprowadza się przez skórę do mięśnia, w którym stwierdzono obecność punktów spustowych(miejsca zwiększonej odpowiedzi bólowej). Terapia ta zwana jest suchą igłoterapią, ponieważ igły wykorzystywane do zabiegu nie posiadają możliwości wprowadzenia leku lub innej substancji do ciała pacjenta. Należy również zaznaczyć, że suche igłowanie nie jest akupunkturą.

Na czym polega zabieg suchej igłoterapii?

Zabieg suchego igłowania polega na wprowadzeniu cienkiej igły akupunkturowej do mięśniowo-powięziowych punktów spustowych.
Przed rozpoczęciem nakłucia bolesnego mięśnia, terapeuta przeprowadza badanie palpacyjne w celu lokalizacji napiętego pasma mięśniowego i lokalnej odpowiedzi drżeniowej, której wywołanie jest sygnałem, że precyzyjnie zlokalizowano bezpośrednie źródło bólu.
Zabieg ten nie zamyka się tylko na leczenie tkanki mięśniowej, ponieważ leczeniu poddawane mogą być powięź, więzadła, ścięgna, które również często bywają skupiskiem punktów spustowych.

Efekty suchej igłoterapii.

– złagodzenie/zniesienie dolegliwości bólowych,

– zmniejszenie napięcia mięśniowego,

– przywrócenie prawidłowej biomechaniki układu ruchu.

Wskazania dla terapii punktów spustowych i suchej igłoterapii.

Szacuje się, że 85% przypadków bólu przewlekłego ma swoją przyczynę w mięśniowo-powięziowych punktach spustowych.

Dlatego sucha igłoterapia adresowana jest do pacjentów z bólami:

– głowy,

– kręgosłupa,

– bioder, barku,

– w zespołach przeciążeniowych,

– po urazach sportowych,

– po długotrwałym unieruchomieniu,

– po stanach pooperacyjnych.

Coraz częściej sucha igłoterapia kierowana jest również dla pacjentów neurologicznych borykających się z wzmożonym napięciem spastycznym. Jako alternatywa dla tradycyjnych technik mięśniowo-powięziowych opartych na uwalnianiu, hamowaniu, rozciąganiu często nie przynoszących zamierzonych celów, metoda ta daje zadawalające efekty pod kątem regulacji napięcia mięśniowego, zwiększenia zakresów ruchu, poprawy koordynacji nerwowo-mięśniowej, poprawy wydolności mięśniowej, czucia głębokiego.

Suche igłowanie punktów spustowych oraz terapia manualna są bardzo skutecznymi metodami leczenia bólu mięśniowo-powięziowego. Te dwie koncepcje mogą być stosowane samodzielnie, jednak połączone razem mogą stanowić zintegrowany plan leczenia pacjentów z bólem chronicznym i ostrym.

 

 

 

 

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.