Uszkodzenia w zakresie centralnego układu nerwowego mogą nieść za sobą patologie w obrębie układu mięśniowego (spastyczność, sztywność mięśniowa). W początkowym okresie po incydencie urazowym, udarowym pacjent może wykazywać wiotkość w zakresie układu mięśniowego jednak na wskutek zmian pozycji, transferów, pozycji stojącej, a czasem zwykłej pielęgnacji napięcie będzie wzrastać, a o jego sile będzie decydować zakres uszkodzenia struktur w mózgowiu. Dostępność do rehabilitacji oraz ilość oddziaływań terapeutycznych wciągu dnia będzie warunkować wzrost napięcia mięśniowego, a co za tym idzie pogłębiania się patologii w zakresie ruchomości. Z naszego doświadczenia wynika, że niejednokrotnie oddziaływania terapeutyczne przynoszą poprawę tylko i wyłącznie w czasie jednej godziny terapii jednak bardzo trudno jest utrwalić efekty naszej pracy w dłuższym terminie. Dlatego też w PCRF, aby osiągać progres z naszymi pacjentami często sięgamy po program ostrzyknięcia toksyną botulinową w połączeniu z intensywną fizjoterapią.
Mechanizm działania toksyny botulinowej polega na zahamowaniu wydzielania neurotransmitera z zakończeń nerwowych, czyli acetylocholiny w obrębie połączeń nerwowo-mięśniowych, czego rezultatem jest rozkurcz i rozluźnienie mięśnia, a więc jego relaksacja. Toksyna botulinowa hamuje również wydzielanie gruczołów potowych, zmniejsza bóle, a szczególnie ma wpływ na zespoły bólowe połączone z napięciem mięśni np. napięciowe i migrenowe bóle głowy. Aby ostrzyknięcie przyniosło oczekiwane efekty należy wdrożyć odpowiedni program fizjoterapeutyczny z uwzględnieniem również odpowiedniego zaopatrzenia ortopedycznego. Wiele osób popełnia duży błąd myśląc, że tylko samo podanie toksyny jest wystarczające dla osiągnięcia rezultatu rozluźnienia. W początkowym okresie działania toksyny tak się dzieje jednak po pewnym czasie dochodzi do wzrostu napięcia mięśniowego niejednokrotnie większego niż przed podaniem toksyny. Szansą na wydłużenie okresu działania botuliny oraz w wielu przypadkach trwałe zmniejszenie napięcia, jest prawidłowo stosowana kinezyterapia i fizykoterapia.
W PCRF od kilku lat stosujemy ostrzyknięcia toksyną botulinową jako element wspomagania fizjoterapeutycznego. W naszym ośrodku prowadzone są programy naukowe wiodących firm działających w tym zakresie.
Cały proces ostrzyknięcia jest wykonywany przez lekarza z dużym doświadczeniem w tym zakresie pod kontrolą EMG lub USG. Jesteśmy w posiadaniu ampułek z toksyną botulinową. Mamy możliwość dostosowania indywidualnego programu przez wstępne zakwalifikowanie, konsultację fizjoterapeutyczną i lekarską, ostrzyknięcie, oraz intensywny proces fizjoterapii. Jeżeli istnieje konieczność możemy przy współpracy z ortotykiem przygotować odpowiednie zaopatrzenie i unieruchomienie w celu utrwalania zakresu ruchu w stawie.
Film jak działa toksyna botulinowa:
[sd_video id=”NQwBu9AtHDM” type=”youtube” align=”center”]
[divider margintop=”10″ marginbottom=”0″]
Całą naszą wiedzę w zakresie toksyny botulinowej opieramy na wieloletnim doświadczeniu pracy z pacjentami w tym zakresie, a nie teorii opisywanych na łamach różnych czasopism medycznych.
Prezes PCRF VOTUM
Paweł Adamkiewicz