VI Zachodniopomorskie Dni Neurochirurgii i Neuroanestezjologii

W dniach 24-26.11.2017 Polskie Centrum Rehabilitacji Funkcjonalnej VOTUM w Krakowie wzięło udział w VI Zachodniopomorskich Dniach Neurochirurgii i Neuroanestezjologii.
Zaszczytem dla nas był fakt, że wystąpiliśmy na tak ważnym wydarzeniu jako partner.
Spotkanie organizowane jest rok rocznie przez zespół Katedry Neurochirurgii oraz Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie pod patronatem Izby Lekarskiej w Szczecinie.
Serię sesji rozpoczął Pan prof.  Ireneusz Kojder  w jakże charakterystycznym dla siebie filozoficznym stylu, a o tytule  – „ Neurofilozofia – po co to komu potrzebne”
Tematem przewodnim sesji byli chorzy po ciężkich urazach czaszkowo – mózgowych oraz urazach wielonarządowych, ale poza tematami chirurgicznymi  poruszane były kwestie plastyczności naszego mózgu oraz pasji, której trzeba cały czas w sobie szukać i ją pielęgnować.
Prelegentom kolejny raz udało się pokazać jak ważną rolę w życiu, również zawodowym odgrywa współpraca.
Pan prof. dr hab. n. med. L.Sagan wraz z dr hab. n. med. A. Bartkowską – Śniatkowską poprowadzili sesję na temat neurochirurgii dziecięcej, a dr n. med. B. Limanówka przedstawił przypadek kliniczny po TBI u 14 – o letniego dziecka.
Prof. dr hab. n. med.  Marek Moskała oraz prof. dr hab. n. med. Krzysztof Stachura z Kliniki Neurochirurgii i Neurotraumatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie zaprezentowali nowoczesne techniki operacyjne u chorych po urazach głowy.
Bez echa nie pozostawiono ważnego tematu żywienia chorych po ciężkich urazach, który to temat zaprezentował prof. dr. hab. n. med. M. Czuczwar.
Niestety 26 listopada przyszedł czas na podsumowanie i  pożegnanie.
Opuszczający konferencję uczestnicy z zapałem wyrazili chęć kontynuowania spotkań środowiska neurochirurgicznego i neuroanestezjologicznego oczekując kolejnej VII konferencji.